چرا سایت تان در نتایج جستجوی گوگل خوب عمل نمی کند؟

چرا سایت تان در نتایج جستجوی گوگل خوب عمل نمی کند؟

این پرسشی اساسی است و خواهم کوشید با استفاده از آموزش های وبمستری گوگل، دلایلِ این امر را توضیح دهم. این مقاله بخشی از مجموعه مطالب فرشمی بلاگ درباره استراتژی و تاکتیک های سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مقالات دیگر از این مجموعه:

مکانیزم موتورهای جستجو؛ گوگل چگونه جستجو می کند؟

راهکارهای ارتقای نتایج جستجو با مایکرودیتا

 

هدف گوگل آن است که تا حد ممکن نتایج مرتبط با جستجوی کاربر را برای او نمایش دهد. نتایج جستجو از طریق فهرست گوگل ارجاع داده می شود. فهرست جستجوی گوگل به طور مداوم مشغول جمع آوری اطلاعاتی درباره اضافه شدن یا تغییر در محتویاتِ صفحاتِ وب است. تغییرات در محتوای وب، همچنان که در الگوریتم های رتبه دهی گوگل آنالیز می گردد، می تواند موجب تغییراتی در لینک های مربوط به نتایج جستجو نیز شود و یا این که یک لینک را به کلی از صفحه نتایج حذف کند.

ما متوجه هستیم که این تغییرات می تواند گیج کننده باشد. اگر سایت شما به خوبی توسط سایت های دیگر لینک شده باشد ما در جریان آنالیز های بعدی (درباره کرال موتور جستجو این مطلب را بخوانید) حتما آن را اضافه خواهیم کرد. از آنجایی که می نمی توانیم تضمین کنیم که هر صفحه ای به طور متناوب در فهرست ما نمایش داده شود و یا یک رتبه مناسب را دریافت کند، توسط راهنمای وبمسترها کوشیده ایم تا راه حل های آموزنده ای جهت مدیریت و بهینه سازی سایت برای موتور جستجو و کرال بهتر به شما ارائه دهیم. مطالعه و دنبال کردن این توصیه ها می تواند بختِ سایت شما را جهت نمایش بهتر در صفحات نتایج جستجو افزایش دهد.

 

اگر سایت شما عملکرد خوبی در نتایج جستجو ندارد و یا این که عملکرد ضعیف تری نسبت به قبل پیدا کرده، مراحل زیر را به صورت قدم به قدم انجام دهید تا دلایل عمومی این مشکل را یافته و نسبت به رفع آن اقدام کنید:

۱- بررسی کنید آیا سایت تان توسط گوگل ایندکس (فهرست) شده یا نه.

۲- مطمئن شوید که گوگل می تواند سایت شما را پیدا کند.

۳- اطمینان یابید که گوگل می تواند سایت شما را فهرست کند.

۴- مطمئن شوید که محتوای سایت تان مفید و مرتبط است.

 

حال به تشریح موارد بالا می پردازم:

 

۱- بررسی کنید آیا سایت تان توسط گوگل ایندکس (فهرست) شده یا نه.

* سایت تان را در گوگل جستجو کنید

زمانی که یک وبمستر به ما می گوید که سایتش در نتایج گوگل نمایش داده نمی شود، غالبا وقتی بررسی می کنیم می بینیم که سایتش هنوز در فهرست ما وجود دارد. برای این که به سرعت مشخص کنید آیا سایت تان در ایندکس گوگل وجود دارد یا نه نشانی url  سایت خود را در گوگل سرچ کنید. به عنوان مثال جستجوی این عبارت site:blog.frashmi.com این نتایج را از دامین فرشمی بلاگ نمایش می دهد: +  (به خاطر داشته باشید که در عبارت بالا میان site: و دامین سایت تان نباید هیچ فاصله ای قرار دهید.)

وقتی که سایت شما در نتایج جستجوی url نمایش داده می شود بدان معنی است که سایت شما در ایندکس گوگل موجود است. در غیر این صورت، اگر سایت تان پیش از این ایندکس شده بود و اکنون نیست، ممکن است به خطا حذف شده باشد. لذا به راهنمای وبمسترهای گوگل مراجعه کرده و با استفاده از دستورالعمل های آن تقاضای بازبینی ارسال کنید.

* رنک دامین سایت خود را  مشخص کنید

در گوگل دامین خود را جستجو کنید: www.[yourdonmin].com. اگر سایت شما در نتایج جستجو حضور ندارد یا رتبه ضعیفی در نتایج دارد به خاطر آن است که سایت تان احتمالا به واسطه خطایی که در انجام یکی از مراحل (رهنمودهای گوگل) رخ داده، عملکردی اسپم گون یافته است. اگر ما مشکل قطعی ای درباره سایت شما یافتیم – مثلا یک بدافزار- آن را از طریق مرکز پیغام به شما اطلاع می دهیم. شما هم باید یک بار سایت خود را با کمک رهنمودهای گوگل مورد بازبینی قرار دهید. در صورتی که مشکل را یافتید درخواست تجدیدنظر بفرستید.

* ما را از محتوای جدید سایت تان آگاه کنید

اگر سایت شما خیلی جدید است ممکن است ما درباره وجود آن اطلاعی نداشته باشیم. به گوگل درباره سایت تان اطلاع دهید. یکی از راههایی که می توانید فرآیند آگاه ساختن گوگل از محتویات سایت تان را به واسطه آن سرعت بخشید استفاده از امکان ثبت نقشه سایت است. حتی اگر سایت شما در ایندکس گوگل هم وارد شده باشد، نقشه سایت می تواند گوگل را از وجود صفحاتی که برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است آگاه کند. (به Webmaster Tools بروید و سایت مورد نظرتان را که قبلا آن را ثبت کرده اید انتخاب کنید. سپس از بخش Optimization  در پنل کناری، sitemap را انتخاب کرده و بر روی Add Sitemap کلیک کنید. باید نشانی فایل مربوط به نقشه سایت خود را آنجا وارد کنید)

 

۲- مطمئن شوید که گوگل می تواند سایت شما را پیدا کند.

برای اطلاع از شیوه و کار Crawl گوگل این مطلب را بخوانید. و در ادامه دستورالعمل های زیر را امتحان کنید:

* خطاهای کرال را درباره سایت خود چک کنید. (از همان Webmaster Tools در پنل کناری زیر منوی Health، گزینه Crawl Errors را انتخاب کنید.) صفحه مربوط به خطاهای خزنده در ابزارهای وبمسترها به شما جزئیاتی را درباره صفحاتی از سایت تان که خزنده گوگل نتوانسته به آنها دسترسی یابد ارائه می کند.

* فایل robots.txt قالب سایت تان را بررسی کنید. به وسیله ابزار آزمایش robots.txt می توانید فایل robots.txt خود را آنالیز کرده تا دریابید کدام url ها توسط این فایل بلاک شده و مانع دستیابی موتور گوگل به آنها شده اند.

* اطمینان حاصل کنید که صفحات شما توسط متاتگ ها بلاک نشده باشد. مثلا چنین فرمانی

<meta name=”googlebot” content=”noindex”>

* ساختار سایت خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که به آسانی قابل دسترسی است. بیشتر موتورهای جستجو بر پایه متن هستند. اگر شما در سایت تان از جاوا اسکریپت، DHTML، تصاویر، یا ایزارهای چندرسانه ای مانند سیلورلایت برای لینک ها و ناوبری استفاده کرده اید، گوگل بات و دیگر اسپایدرها ممکن است با خزیدن در سایت تان به مشکل برخورند.

 

۳- اطمینان یابید که گوگل می تواند سایت شما را فهرست کند.

گوگل بات مراحل خزیدن و گشت و گذار در سایت تان را به این دلیل انجام می دهد تا فهرست عظیمی از کلماتی که می بیند را تفسیر کرده و مکان شان را در هر صفحه تشخیص دهد. علاوه بر این اطلاعات موجود در تگ های محتوای کلیدی و خصوصیات، مانند تگ عنوان (title) و ویژگی alt بررسی می گردند. گوگل می تواند انواع زیادی از داده ها را تحلیل کند. همچنین در حالی که گوگل داده های HTML و PDF و فایل های Flash را تشخیص می دهد در درک فرمت های رسانه ای دیگری مانند سیلورلایت کمی مشکل دارد.

* آمار ایندکس سایت تان را بررسی کنید (به بخش ۱ مراجعه کنید). این آمار نشان می دهد که سایت شما با چه کیفیتی در دیتابیش گوگل فهرست شده است.

* ساختار سایت تان را بررسی کنید. گوگل مانند موتورهای جستجوی دیگر، بر پایه متن است. این بدان معنی است که گوگل بات نمی تواند متن های داخل عکس ها یا فایل های چندرسانه ای به استثنای فلش ها و یا صفحاتی که در پس جاوااسکریپت پنهان شده اند و یا نیاز با لاگین دارند را بخواند. اطمینان یابید که محتویات شما متن-محور و قابل خواندن باشند تا توسط مخاطبان و همچنین موتورهای گوگل قابل دسترسی باشند.

 

۴- مطمئن شوید که محتوای سایت تان مفید و مرتبط است.

* توسط عبارت های جستجو شده بررسی کنید که مخاطبان چگونه به سایت شما دسترسی می یابند. (باز هم در پنل سمت چپ ابزار وبمستری سایت تان، زیر گزینه Traffic بر روی Search queries کلیک کنید- صفحه ای از عبارت های جستجو شده که کاربران را به صفحات سایت شما هدایت کرده اند به ترتیب نشان داده می شود.)

* دریابید که گوگل چگونه سایت شما را می بیند. صفحه مربوط به کلیدواژه گان (در ابزار وبمسترها، زیر بخش Optimization بر گزینه Content Keywords کلیک کنید) که عبارت های کلیدی ای که سایت های دیگر، توسط آن به سایت شما لینک داده اند را نمایش می دهد. وقتی بفهمید که دیگران چگونه سایت شما را مشاهده می کنند خواهید توانست مهم ترین محتوای خود را در جای مناسبش بنشانید.

* صفحه مربوط به توسعه HTML را در ابزار وبمسترها بررسی کنید. (زیر Optimization گزینه HTML Improvements) اطلاعات تشریحی در تگ های عنوان و متاتگ توصیفات (descriptions) به گوگل اطلاعات خوبی درباره محتوای سایت تان می دهد. علاوه بر این، این اطلاعات در صفحات نتایج جستجو نمایش داده می شود و متون تشریحی علاوه بر مفید بودن امکان کلیک بر روی لینک شما را توسط جستجوکننده گان بالا می برد.

 

امیدوارم این توضیحات مورد استفاده شما قرار بگیرد. شما هم اگر نکات و توضیحات بیشتری به نظرتان می رسد با ما در میان بگذارید.

 

—————————————————————————————————————————————–

برای این که همیشه با فرشمی بلاگ و مطالب، خبرها، دانلودها و آموزش های تازه به روز باشید لطفا از طریق فید وبلاگ ما را دنبال کنید.

—————————————————————————————————————————————–

بدون دیدگاه

نظر بدهید